ÖNSÖZ 
CAZIN DEVLERİ 
CAZ ÇALGILARI 
CAZIN EVRELERİ 
CAZIN ÖZELLİKLERİ  KRONOLOJİ  KAYNAKCA 

 

ÖNSÖZ

Dönem başında ilgimi çeken proje konuları arasından seçim yaparken karar vermekte pek zorlanmamıştım. Caz zaten severek dinlediğim, ama takip etmediğim bir müzikti. Louis Armstrong bildiğim tek isim, trompet ise en sevdiğim müzik aleti idi. Her halde zevkli bir çalışma olacaktı.

Konu ile ilgili toplayabildiğim yayınları karıştırdıkça, CD ve kasetleri dinledikçe, aslında başlangıçta hiçbir şey bilmediğimi farkettim. Seçimimde isabetli bir karar vermiştim. Çünkü bilgiler biriktikçe cazdan daha çok hoşlanır olmuştum. Şimdi kütüphanemde birçok güzel caz kitabım, müzik dolabımda iyi bir CD ve kaset kolleksiyonum var. Artık caz dergilerini okumaya, İstanbul' a gelen yerli ve yabancı cazcıların konserlerini elimden gel-diğince izlemeye çalışıyorum.

Çalışmalarım sırasında beni en çok etkileyen şey, Afrika'lı zencilerin yüz yıllar boyun- ca yaşamış olduğu trajedi idi. Avrupa' lı tacirler tarafından Amerika' ya getirilen zenciler, ağır işlerde çalıştırılmak üzere para ile satılıyordu. Bu yolculuk sırasında insanlık tarihinin en ağır soykırımlarından biri yaşanıyor, sağ kalabilenleri ise hiç de güzel günler beklemiyordu. Bu şartlarda doğan blues hüznün müziği olmuştu.

Amerikan iç savaşından sonra kölelikten kurtulabilen zencilerin hayatında çok da büyük değişiklik olmadı. Çünkü ağır işler dışında yapabilecekleri pek fazla bir şey yoktu. İşte bu dönemde zenciler müthiş bir yaratıcılık göstererek 20 yüzyıl ile birlikte blues' dan caza geçtiler. 100 yıl gibi kısa sürede bir yandan büyük ilerlemeler kaydederek cazı bir alt kültür müziği olmaktan kurtarıp uluslarası bir dil haline getirdiler, bir yandan da ırk ayırımına karşı mücadelelerine devam ettiler.

Bence caz, siyah Afrika' lıların kaybetmiş oldukları özgürlüklerini yüzyıllar sonra geri alırken, insanlara sundukları güzel bir hediyedir. Onlara bu anlamlı hediye için teşekkür eder, atalarına yapılmış olan insanlık ayıbı için özür dilerim.