Ana Sayfa
Önsöz
Hayatı
Düşünce Tarihi
Rönesans
Güzel Sözler
Defterler1
Defterler2
Çizimler
Resimler
Kaynakça

 

ÖNSÖZ

Leonardo da Vinci denince hepimizin aklına “Mona Lisa” adlı tablosu gelir. Bu tablo insanlık tarihinin en iyi resimlerinden biri olarak kabul edilir. Gerçekten Leonardo, resim tarihinde yepyeni bir çağ açmıştır. Bunun nedeni resme bilimsel bir gözle yaklaşmasıydı.

 

Ancak Leonardo’ nun belki çoğumuzun bilmediği başka üstün yönleri de vardı. Örneğin psikolog Tony Buzan ve Raymond Keene’ e göre Leonardo da Vinci, özgünlük, beceriklilik, konusuna hakimiyet, vizyonun evrenselliği, güç ve enerji kategorilerine göre tarihin en büyük dahileri sıralamasında birinci sırada yer alır.

 

Ayrıca gözlemciliği, düş gücünün zenginliği, titizliği, resimle ifade yeteneği onu geçmişte akıl sır ermeyeni açığa çıkaran biri yapmakla kalmamış, aynı zamanda buluşlarını ve görüşlerini yüzyıllar sonraya aktarabilen ender bir insan olmasını sağlamıştı.

 

Bugün insanlık, Leonardo’ ya anatomi çalışmalarından dolayı teşekkür borçludur. Ondan hemen sonraki kuşakta, anatomi ölü falcılığı olmaktan çıkmış, saygıdeğer bir bilime dönmüştür.

 

Leonardo, ayrıca fizik, kimya, optik, havacılık, dalgıçlık konularında da çalışmalar yapmıştır.

 

Bazılarına göre Leonardo, bilim adamından çok olağanüstü bir gözlemcidir. Analitik düşünme yeteneğinin ve matematik bilgisinin gözlemciliği kadar güçlü olmaması, zaman zaman metafiziksel konulara girmesi nedeni ile bilimsel bir buluş yapamamıştır. Defterlerinde gördüğümüz tüm olağanüstü gözlemlerin bilimsel açıklamaları daha sonraki yıllarda başkaları tarafından yapılmıştır.

 

Ancak Leonardo, yapamadıkları ile değil, başarabildikleri ile daha yaşarken bir efsane olmuştu. Asıl önemlisi ölümünden beş yüz yıl geçmesine rağmen ününün devam etmesidir. O hala bütün dünyada en çok tanınan kişilerden biridir.

 

Bu proje çalışması, bir yandan Leonardo da Vinci ve Rönesans resmi konusundaki bilgilerimi arttırırken, diğer yandan bazı dersler çıkarmamı sağladı. İnsanlığın gelişmesine nokta kadar faydam olması için nasıl bir yol çizmem gerektiğini planlamaya karar verdim.

 

Teşekkürler Leonardo.