Ana Sayfa
Önsöz
Hayatı
Düşünce Tarihi
Rönesans
Teknikleri
Resimler
Sözlük
Kaynakça
Alka.com.tr

 
       
ÖNSÖZ
     
Bu sene resim projesi için seçeceğim konuyu epey düşündüm. Daha önceki projelerim Leonardo da Vinci, Picasso ve Modern Sanatla ilgiliydi. Leonardo ile Rönesans'ı öğrenmeye başlamıştım. Doğrusu beşyüz yıldır tüm sanatçılara esin kaynağı olan bu parlak dönemi daha iyi tanımak gerekiyordu. Rönesans' ın en verimli ve önemli sanatçısı Michelangelo iyi bir seçim olabilirdi. 

Leonardo da Vinci projesini hazırlarken Michelangelo'nun insan figürlerini çok abartılı buluyordum. Sanki insanların her bir yerinden kaslar çıkıyordu. Bu proje ile Michelangelo Buonarotti' nin düşünce tarzını, Karanlık Çağ'a karşı verdiği şavaşı, Klasik Çağ'a dönme çabalarını daha iyi anladım.

Çıplaklık ve abartılı insan figürleri antik Yunan ve Roma eserlerinde kullanılan bir öğe idi. Michelangelo insan vücudunun anatomisini ve her türlü hareketini büyük bir rahatlıkla resmediyor ve yontuyordu. Onun eserlerine farklı bir gözle bakmaya başladım.

Projeyi tamamlayınca Michelangelo'nun neden Rönesans'ın sembolü olduğunu daha iyi kavradım. Yaşamını sanata adayan ve tüm zamanların en güzel eserlerini yaratan sanatçının yapıtlarını bir kez daha görebilmek için en kısa zamanda İtalya gezisi yapmaya karar verdim.