Ana Sayfa
Önsöz
Hayatı
Picasso Konuşuyor Eserleri
Sözlük
Kaynakça

 

PİCASSO KONUŞUYOR

Picasso, yapıtları ve yaşamı üzerine çok az yazmış ve konuşmuştur. Söyleyeceği her şeyi resimlerinde söylemiştir. Kendisi ile röportaj yapmaya gelenleri atlatmanın yollarını aramış ve sesinin kaydedilmesinden nefret etmiştir. Fotoğrafının çekilmesini de istemezdi. Aşağıdaki sözlerin Picasso' ya ait olabileceği düşünülüyor (DA, MLB):

“Sürrealizm bir rüyalar iklimi olup asıl önemli yönü psikolojik yönüdür” (hk).

“Eşyayı gördüğüm gibi değil, düşündüğüm gibi çizerim” (hk).

Son yıllarda ünlü ressamların eserlerini kendince yorumlayan resimler yaptığı için hırsızlık ve kopyacılıkla suçlanınca: “Eğer çalacak bir şey varsa çalarım. Ben bizzat kendimi kopya etmekten korkarım”, der (hk) (art) (da).

Gosol dönüşü Gertrude Stein' ın portresini kısa sürede ve modelsiz bitirir. Mask yüzlü portresini görünce bayan Stein: “Bu bana mı benziyor”, diye sorar. Picasso: “Hayır, madam, ileride siz ona benzeyeceksiniz”, yanıtını verir (da).

“Çalışmalarımın amacı, insanların yüreğine su serpmek değil, onları uyandırmak ve huzursuz kılmaktır” (da).

“Siz hiç doğanın aynısı olan bir yapıt gördünüz mü? Her çalışma, şu ya da bu biçimde nesnel doğanın değiştirilmiş bir betimlemesi, kendine özgü bir anlatımıdır” (da).

Bir sergisinde: “Bu ne biçim balık?”, diye soran birine: “Bu balık değil, bir resim!” ce-vabını verir (da).

“Aslında hiçbir biçemi olmayan bir sanatçıyım. Biçem, bir ressamı aynı bakışa, aynı tekniğe, aynı formüle hapseder” (da).

“Anlamamız için bize dayatılan doğruyu fark etmemizi sağlayan bir yalandır sanat. Sanatçı yalanlarının doğruluğuna başkalarını ikna etmenin yolunu bulmalıdır” (da).

“Kübizim diğer resim anlayışlarından daha farklı değildir; çünkü aynı ilke ve eleman- lar hepsi için geçerlidir. Kübizmin uzun bir süre anlaşılamaması hiç bir şey ifade etmez. Ben İngilizce bilmiyorum ve anlamıyorum; bu İngilizce dilinin var olmadığı anlamına gelmez. O halde bilmediğim bir şeyi anlamıyorsam suçu başkalarına atmak neden?” (hk) (da)

“Resimlerimde kullandığım tarzlar içindeki elemanların kökten farklı olduklarına inanmıyorum” (da).

“Aslında biçimlerle ilgilenen bir sanattır kübizm” (da).

“Bir insanın düşüncelerinin değiştiği gibi bir resim de yapılırken sürekli değişir. Ve bittiğinde bile ona bakanların bilinç durumları ile bağlantılı olarak değişmeyi sürdürür” (da).

“Resmin de kendine özgü bir yaşamı vardır. Aslında bu çok doğal; resim ona bakan insan aracılığı ile yaşar” (da).

“Soyut sanat yoktur. Her zaman birşeyden başlamak zorundasınız. Sonra gerçekliğe ait olan izleri söküp atabilirsiniz” (da).

“Figüratif ve non-figüratif sanat diye bir şey yoktur. Herşey bize figür kılığında gözükür. Metafizikte bile düşünceler sembolik figürler aracılığıyla anlatılır. Figürlerin bazıları duygularımıza daha yakındır. Bir kısmı ise doğrudan zekamızla ilişkiye geçer” (da).

“Herkes sanatı anlamak istiyor. Neden kuşların ötüşünü anlamak istemiyorlar? İnsanlar anlamaya çalışmadan geceyi, çiçekleri sevebiliyorlar. Ama sıra resme gelince ille de anlamaları gerekiyor. Resimleri açıklamaya çalışanlar yanlış yoldalar. Resimlerimden birine bakan bir seyirciden nasıl olur da benim yaşadığım şeyleri yaşamasını bekleyebilirsiniz?” (da)

“Müzeler bir sürü uyduruk şeyle dolu ve onlarla iş yapan insanların büyük çoğunluğu da sahtekar” (da).

“Sanat asla edepli olmamıştır” (da).

“Sanat bir zeka işidir” (da).

“Bir sanatçı bir başkasını örnek aldığında kaybolur gider” (da).

“Halk modern sanatı anlamıyor. Bunun nedeni resim hakkında halka hiçbir şey öğretilmemesidir” (da).

“Resimler hiçbir zaman tamamlanamazlar. Zamanı geldiğinde dururlar. İşlerin yarıda kalmasına neden olacak bir şey olmuştur” (da).

“Bugün iyi çalıştım ve yarın bir tatili hakkettim, diye bir şey yoktur. Durur durmaz yeniden başlamışsındır işe” (da).

“Bütün resimleri severim. İyi olsun olmasın her zaman bakarım resimlere. Şarap isteyen ayyaş gibiyim. Şarap olsun da, ne olursa olsun” (da).

“Güzel sanatlar okulunda öğretilenlerin resimle hiçbir ilişkisi yok. Sadece zanaat öğretiliyor” (da).

“Görüp hissetmediğim bir şeyi asla resmetmedim” (da).

“Resim yaparken amacım bulduğumu göstermektir, aradığımı değil” (da).

“Kaçınılmaz olarak özgürlük bir şeyi yaparken başka bir şeyi yapmamanızı ister” (da).

“Tek başına kalmadan çalışamam” (da) (mlb).

“Eğer zekiysen ve başarılı olamamışsan ailen ve çevrendekiler sana zekiymişsin gibi davranırlar. Ama başarıya ulaşmışsan ve para kazanıyorsan bu kez zeki oluşunu bir kenara bırakır, başarılı bir adam gibi davranırlar” (da).

“Başarı tehlikelidir. Böyle bir durumda kişi kendini tekrarlamaya başlar” (da).

“Kaç kez mavi kullanmak istemişimdir de bulamadığımdan kırmızı kullanmışımdır” (da).

“Hangi rengi kullanacağına karar veremiyorsan, siyahı dene” (da).

Picasso çocuk resimlerinden oluşan bir sergiyi gezerken şöyle der:

“Ben bu çocukların yaşındayken Rafael gibi çizim yapabiliyordum, ama bu keratalar gibi çizebilmek için bir ömür harcadım” (da) (mlb).

“Fotoğrafın son derece açık bir şekilde görüntülediği nesneleri ressam niçin kopya etsin ki?” (da)

“Ben bir sürrealist değilim. Asla gerçekliğin dışında olmadım” (da).